niedziela, 1 grudnia 2013

owoce podczas diety- jeść czy nie?

witam :)
no i mamy grudzień- sama nie wiem czy się cieszę czy nie...
często spotykałam się ze stwierdzeniem, że na diecie odchudzającej nie powinniśmy jeść owoców, gdyż zawierają dużo cukrów, są kaloryczne, szybko się trawią i po chwili znowu jesteśmy głodni, po czym jemy jeszcze więcej, itd. itd. Czy to prawda? Częściowo.
Jak już pewnie wiecie owoce i warzywa są na jednym z wyższych miejsc w piramidzie żywienia, co oznacza, że TRZEBA je jeść codziennie w kilku porcjach (warzywa 3-5 razy, owoce 2-3). Cukier, jaki zawierają owoce to fruktoza. Można go uznać za troszkę zdrowszy cukier niż glukoza, aczkolwiek nadal jest to cukier prosty. Co do kaloryczności owoców bywa to różnie, zależnie od tego jaki owoc weźmiemy pod lupę. Najmniej kaloryczny jest arbuz i owoce wodniste (truskawki, melony), które zawierają około 30kcal/100g.
Najbardziej kalorycznym owocem jest banan, który ma 95kcal/100g. Ale czy w takim razie rezygnować z banana, gdyż ma większą ilość kalorii? ABSOLUTNIE NIE. Banan jest bardzo zdrowy, już kiedyś się o nim rozpisywałam (zapraszam KLIK). Co do teorii, że owoce szybko się trawią... niestety tak jest. Owoce potrzebują na to około 30 minut, dlatego ja zazwyczaj nie jem ich solo, tylko z czymś, np. z jogurtem naturalnym czy owsianką ;)
Odstępując od tematu, jak wiecie zdrowy tryb życia powinien nam sprawiać radość. Czerpmy ze swojego życia tyle, ile można. ŻYJEMY TYLKO RAZ.(!!!) Na dworze coraz zimniej, temperatura będzie schodziła poniżej zera, a nasze samopoczucie zapewne będzie się pogarszać... Lekiem na to jest aktywność fizyczna.  Dbajmy o zdrowie psychiczne, jak i fizyczne, a będziemy mieć więcej sił na pokonanie problemów, a także będziemy szczęśliwsi.

PS. zachęcam do przewertowania strony ilewazy.pl, można tam wyszukać ilość kalorii podanego przez nas produktu, a także białko, tłuszcz, węglowodany, błonnik, dzienne zapotrzebowanie, a także podany jest wykres, co trzeba zrobić, aby dany produkt spalić. Polecam! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz