środa, 4 grudnia 2013

biała herbata

witam :)
jak tam Wasze nastroje? święta coraz bliżej... :)
dziś kolejny post o herbacie- tym razem białej :)

Biała herbata nazywana jest też "eliksirem młodości" - picie tej herbaty zapobiega przedwczesnemu starzeniu się, działa orzeźwiająco, pobudzająco, wspomaga koncentrację.

Opis i proces produkcji:

Herbata biała swój srebrzysto-biały kolor zawdzięcza wyjątkowemu procesowi produkcji. Krzewy herbaciane, które mają zrodzić na wiosnę pączki chroni się przed promieniami słońca, tak żeby nie wykształcały chlorofilu-barwnika nadającego zielony kolor listkom. Powoduje to więdnięcie rozwijających się listków, które po wysuszeniu stają się białą herbatą.

Proces produkcji i krótki okres zbioru białej herbaty ma nie tylko wpływ na wyjątkowe zabarwienie naparu herbacianego, ale wpływa także na cenę suszu. W Polsce 100 g białej herbaty kosztuje od 20zł do 100zł.

Parzenie białej herbaty:

Białą herbatę parzyć można trzykrotnie w temperaturze od 85-90 °C przez około 5 minut. Tak zaparzony napar zachowa najlepsze wartości smakowe i swój unikalny aromat.

Właściwości białej herbaty:

  • Napar z białej herbaty zawiera bardzo dużo witaminy C, dzięki czemu wspomaga naszą odporność, łagodzi napięcia i stresy.
  • Wysoka zawartość kofeiny pozwala na wyeliminowanie kawy z diety. Napar działa pobudzająco i orzeźwiająco. Osoby pracujące umysłowo docenią również fakt, że białe herbaty wspomagają koncentrację.
  • Białą herbatę zaleca się osobom obciążonym genetycznie chorobami nowotworowymi, ponieważ zawiera nawet do trzech razy więcej związków antyoksodacyjnych i antymutagennych.
  • Nie bez powodu nazywana jest "eliksirem młodości". Zawarte w białej herbacie polifenole chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Filiżanka naparu zawiera ponad 2 razy więcej tych substancji niż herbata zielona.


Herbaciane dobre rady


Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o herbacie? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu herbaty? I jak zadbać o to, żeby nie utraciła swojego aromatu?
  • Susz dobrej jakości powinien składać się z liści mniej więcej tej samej wielkości, nie zawierać pyłu i gałązek, a zapach powinien zgadzać się z nazwą herbaty (herbata poziomkowa nie powinna pachnieć kokosem). Na te szczegóły warto zwrócić uwagę szczególnie podczas kupowania herbaty na wagę.
  • Większość sklepów z herbatą oferuje mniejsze ilości mieszanek. Warto z tego skorzystać podczas kupowania herbaty jeszcze nam nie znanej.
  • Herbaty aromatyzowane tracą swoje walory smakowe, gdy źle są przechowywane. Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie na nie hermetycznie zamykanych naczyń. Mogą to być także puszki lub słoje.
  • Herbaty bazujące na ziołach lub owocach zwykle parzy się znacznie dłużej niż te bazujące na suszu herbacianym.
  • Przygotowując napar w czajniku nie zapomnij dorzucić jednej łyżeczki herbaty gratis - dla czajnika.

źródło: mamzdrowie.pl; naturaherbaty.pl


Ja mówiąc szczerze niezbyt często piję białą herbatę, może dlatego, że moi domownicy wolą czarną, zieloną lub czerwoną i prawie nigdy jej nie kupujemy, ale chyba muszę to zmienić ;-)

a Wy lubicie białą herbatę? :-)
jeśli nie, to jaką najbardziej? podajcie w komentarzach jakieś pyszne i aromatyczne herbatki na zimowe wieczorki :) skorzysta z tego każda z nas :)

pozdrawiam :)




2 komentarze:

  1. Polecam serdecznie białą herbatę z PU-ERH :) jest również smaczna :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. o, muszę spróbować :) dziękuję za propozycję :D

      Usuń