środa, 8 stycznia 2014

czemu powinniśmy pić minimum 1,5 litra wody dziennie?


Woda nie przynosi kalorii i nie dodaje wartości odżywczych, a sama w sobie jest dla organizmu bezcenna. Czy chcesz się cieszyć zdrowiem, czy zamierzasz schudnąć lub oczyścić organizm – musisz koniecznie zadbać o wodę w swojej diecie.

Dietetycy i specjaliści od żywienia zalecają wypijać minimum 1,5 litra wody każdego dnia. Tymczasem statystyczny mieszkaniec czy mieszkanka Polski wypija nie więcej niż szklankę wody dziennie. Jest to przerażające.

Woda stanowi średnio około 60-70 % masy Naszego ciała i jest niezbędna do życia. Jest to najważniejszy element odżywiania niezależnie od rodzaju diety jaką stosujesz.Codzienne picie wody powinno być Twoim nawykiem!!!


Zatem jak nauczyć się pić wodę?
 • Musisz mieć butelką czy szklankę zawsze pod ręką. Nigdy nie napijesz się odpowiedniej ilości wody jeśli jej źródło będzie poza zasięgiem Twojego wzroku lub ręki. Pełna butelka wody w kuchni nie przyniesie Ci korzyści jeśli siedzisz cały czas w salonie.
 • Nie zakładaj, że od razu z ochotą będziesz pić wymaganą ilość wody. "Wlewanie" w siebie 8 szklanek wody pierwszego dnia może Cię po prostu zniechęcić. Zacznij małymi kroczkami i systematycznie zwiększaj spożycie wody.
 • Jeśli picie wody sprawia Ci trudności to wkrój sobie plasterek cytryny do szklanki. Będzie miała bardziej orzeźwiający smak. Jednak nie stosuj żadnych koncentratów, żeby nadać jej jakiś konkretny smak. Po co Ci te barwniki, słodziki, konserwanty, polepszacze i aromaty?
 • Gdy czujesz pragnienie to Twój organizm jest już odwodniony. O piciu wody musisz pamiętać i myśleć wcześniej, więc wyrób sobie jej nawyk picia przy każdej okazji.
 • Kiedy już przyzwyczaisz organizm do regularnej podaży wody będziesz jej picie traktować jak oddychanie.

Zapotrzebowanie organizmu na wodę.


Człowiek traci wodę z organizmu każdego dnia i to nie tylko wraz z moczem, ale także poprzez oddychanie i przez skórę. Dlatego tak niezwykle istotne jest uzupełnianie płynów.

Zapotrzebowanie organizmu człowieka na wodę jest uzależnione od wielu czynników - wagi, wieku, trybu życia, stanu zdrowia, codziennej diety. czy nawet temperatury otoczenia. Dietetycy zakładają, że dorosły człowiek powinien dostarczać około 2,0 - 2,5 litra płynów dziennie. Biorąc pod uwagę, że część wody otrzymujemy wraz z pożywieniem to wychodzi, że wody powinniśmy wypijać minimum 1,5 litra. I w tym miejscu pojawia się obowiązek dla każdego z Nas.

Kawa czy ciemna herbata nie ugasi pragnienia, a będzie wręcz przeciwnie. Poprzez swoje działanie moczopędne taki napój zmusi organizm do wydalenia większej ilości wody, niż dostarczysz z kawą lub herbatą, a więc paradoksalnie picie ich dużych ilości może działać odwadniająco.

Soki owocowe lub słodzone napoje również nie są dobrym pomysłem
, jeśli chcesz wypijać odpowiednia ilość płynów w ciągu dnia. W przeciwieństwie do czystej wody takie napoje będą miały mniejszą lub większość ilość zbędnych i niepotrzebnych kalorii.


Jaką wodę pić?


Pomijając kwestie wody kranowej pozostaje do wyboru woda źródlana lub mineralna. Wody źródlane z reguły mają niską zawartość składników mineralnych, więc jeśli nie cierpisz na szczególne schorzenia zdrowotne będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Osoby zdrowe powinny swoją uwagę zwrócić na wody mineralne, które zawierają około 500 mg (lub nieco więcej) składników mineralnych na litr (jest to pogranicze wody niskozmineralizowanej z wodą średniozmineralizowaną).

Oczywiście weź pod uwagę też swoje upodobania smakowe i nie bój się wypróbować tyle różnych wód, aż trafisz na tą odpowiednią. Wcale nie muszą to być drogie i reklamowane w telewizji markowe wody, gdyż nie odbiegają one jakością od ich tańszych odpowiedników. Niech nie przyjdzie Ci do głowy pić wodę gazowaną – czy w naturze człowiek piłby taką wodę?


Dlaczego warto pić wodę?
 

3 dobre powody, dla których musisz każdego dnia wypijać odpowiednia ilość wody:
 • Woda jest podstawowym składnikiem Twojego ciała i po prostu jest niezbędna do życia (uczestniczy w procesach chemicznych, transporcie cząsteczek, reguluje ciepłotę ciała, itd). Utrata zaledwie 20% płynów organizmu może doprowadzić do zgonu.
 • Woda jest niezbędna w oczyszczaniu organizmu z ubocznych substancji przemiany materii oraz toksyn  przedostających się z organizmu z zewnątrz (na przykład wraz z jedzeniem). Bez wody organizm nie będzie mógł ich wydalić i substancje te będa odkładały się w komórkach ciała doprowadzajac do stanów zapalnych i dolegliwości zdrowotnych. W dodatku woda będzie naturalnym rozpuszczalnikiem zmniejszając ich stężenie.
 • Woda korzystnie wpływa na regulowanie apetytu i procesy trawienne. Stosowana przed posiłkiem w naturalny sposób będzie zapobiegała przejadaniu się, co ma istotne znaczenie nie tylko przy odchudzaniu. Woda jako składnik masy kałowej sprzyja regularnemu wypróżnianiu i pomaga zapobiegać zaparciom.
Jak widać, naprawdę warto wyrobić sobie nawyk picia wody  w odpowiedniej ilości.


źródło: odchudzanko.plps. kiedyś piłam bardzo mało wody, aczkolwiek gdy się przełamałam i zaczęłam pić więcej płynów (wody mineralnej, zielonej i czerwonej herbaty) zmieniło się pozytywnie moje samopoczucie. moja skóra wyglądała lepiej, organizm się oczyścił, a na mojej skórze było mniej wyprysków. mogłabym tak wymieniać w nieskończoność, ale po co? może sami przetestujecie to na sobie i zdacie mi relację, co się poprawiło w pracy waszego organizmu, gdy go lepiej nawadniacie? :)

11 komentarzy:

 1. Prawda! Ja teraz niestety piję mało wody.. Ale jakiś czas temu byłam tak przyzwyczajona, że co chwilę musiałam wziąć łyk, to wychodzi tylko na dobre:)

  OdpowiedzUsuń
 2. ciezko mi sie przyuczyc pic wode :(

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja właśnie od kilku dni zaczęłam pić wodę, niestety nie lubię jej smaku, mam wrażenie, że nie mogę się nią napić... :D ale zmuszam się i piję ją :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj a ja tak mało piję... Muszę się zmusić ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Był taki okres że piłam 3 l :)

  OdpowiedzUsuń
 6. no właśnie, mam ogromny kłopot z wyrobieniem "dobrej" normy...;)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również, myślę, że dziennie wypijam maksymalnie litr, a często pewnie jeszcze mniej.

   Usuń
 7. Ja jakoś nie potrafię pić samej wody. Na szczęście wynagradzam to mojemu organizmowi herbatkami :) Przy okazji zapraszam do wzięcia udziału w konkursie na moim blogu, w którym wygrać można aż 3 zestawy kosmetyków Mythos

  OdpowiedzUsuń