czwartek, 12 grudnia 2013

ciekawostki dietetyczne i nie tylko :)

cześć! wreszcie znalazłam trochę czasu, żeby coś tutaj naskrobać ;) co tam u Was? przygotowania do świąt już trwają, czy jednak macie jeszcze czas? prezenty kupione? :))



dooobra, koniec gadania! najważniejsze przed nami, czyli ciekawostki dietetyczne :) jestem ciekawa czy znacie niektóre z nich? a może większość ? a może znacie jakąś ciekawostkę, której tutaj nie wymieniłam? napiszcie, chętnie dowiem się czegoś nowego :) !


Cynamon Znaną przyprawę kuchenną, uzyskuje się z kory drzewa cynamonowego. Charakterystyczny zapach pochodzi od olejku cynamonowego. Najbardziej aromatyczny uzyskiwany jest z najstarszej części drzewa, z pnia do wysokości 2m. Cynamon najczęściej wykorzystywany jest w produkcji słodkich wypieków i deserów. W kuchniach wschodnich używany jest do pikantnych potraw mięsnych. Stosowany jest do pobudzenia apetytu i poprawy trawienia.
Ja najczęściej cynamonu używam do porannej owsianki, dodaję też często do jogurtu naturalnego lub musli :)

Mniszek pospolity Tą kwitnącą na żółto roślinę, która po przekwitnięciu tworzy tzw. „dmuchawce”, spotkać można łatwo na łąkach i trawnikach. Znany jest również pod nazwą mlecz. We Francji liście mniszka używane są na sałatki. W ziołolecznictwie wykorzystuje się korzenie i kwiaty. Pobudzają wątrobę do wytwarzania żółci oraz mają działanie moczopędne, co sprzyja wydalaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.

Mak Wieczerza wigilijna nie może obyć się bez maku. W różnych regionach Polski przyrządza się z niego różne potrawy: kutie, makówki, kluski z makiem no i oczywiście makowce. Nasiona maku zawierają witaminy A, C, D, E oraz błonnik aż 20% masy, wapń, magnez, żelazo, potas. Mak pomaga w procesie trawiennym, wiąże cholesterol, przeciwdziała miażdżycy.

Wigilijny kompot z suszu Kompot z suszu znajdzie się zapewne na większości świątecznych stołów. Poza tym, że jest bardzo smaczny, łagodzi skutki świątecznego obżarstwa, reguluje trawienie i zapobiega wzdęciom. Zawarty w suszonych owocach błonnik przyspiesza perystaltykę jelit, usuwa zaparcia. Również świetnie gasi pragnienie.

Melisa W kuchniach wielu narodów używana jest jako przyprawa do mięs, sałat, zup, napojów. W Polsce znana jest bardziej jako zioło lecznicze. Liście melisy są łagodnym środkiem uspokajającym, zmniejszającym napięcie układu nerwowego. Wyciągi melisy regulują pracę przewodu pokarmowego. Mają również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Medycyna ludowa polecała melisę w stanach nadmiernej pobudliwości płciowej.

Figi Owoce figowca można spożywać na surowo, suszone, w kompocie czy też dodane do wyrobów piekarniczych. Figi mają duże znaczenie lecznicze. Z owoców figi produkuje się sok, który działa wzmacniająco na serce i naczynia wieńcowe. Figi gotowane w mleku uśmierzają ból gardła i kaszel. Z owoców można również przyrządzać nalewkę, która łagodzi duszności przy astmie. Nasiona figowca działają lekko przeczyszczająco. Suszone figi posiadają około 50% cukrów, które działają konserwująco i dlatego nadają się one do długiego przechowywania. Zawartość potasu w suszonych owocach wzrasta.

Nie wiem jak Wy, ale ja kocham suszone figi !!! :)) mówiąc szczerze mogłabym zjeść całe opakowanie i nie będzie mi za słodko <3

Daktyle Owoce daktylowca zawierają dużą ilość cukrów. Obok cukrów występują białka, tłuszcze, karoteny, witaminy z grupy B (ale bez witaminy B12), witamina E, wapń, żelazo i fosfor. Daktyle są traktowane jako owoce deserowe, dodaje się je do ciast, spożywa jako przekąskę. W krajach arabskich owoce palmy daktylowej wykorzystuje się do wyrobu dżemów, octu, past oraz syropu zwanego "miodem daktylowym" używanym do słodzenia herbaty czy kawy. Palmę daktylową można nacinać uzyskując sok, który po procesie fermentacji staje się winem palmowym.

Amarantus - zboże XXI wieku Amarantus należy do najstarszych roślin uprawnych świata, wykorzystywaną już przez Inków i Azteków. Jest cennym źródłem białka, zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, w tym lizynę, metioninę i tryptofan. W nasionach znajduje się również dużo jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Amarantus jest źródłem wielu składników mineralnych, zwłaszcza łatwo przyswajalnego żelaza oraz wapnia, fosforu, potasu i magnezu, a także witamin z grupy B, witaminy A, E i C. Zawiera dużo błonnika i jest łatwostrawny. Dodatek mąki z amarantusa poprawia jakość wypieków.

Amarantusa stosuję w postaci poppingu (można go dostać w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością). Tak jak cynamon dodaję łyżkę lub dwie do owsianki :)

Biała herbata Biała herbata powstaje z młodych pączków, które nie zdążą się rozwinąć, zbieranych na wiosnę. Pączki poddawane są jedynie więdnięciu i suszeniu. Produkowana jest w ograniczonych ilościach, głównie w Chinach, a jej cena jest najwyższa wśród wszystkich herbat. Ma działanie silnie orzeźwiające i pobudzające, ponieważ zawiera więcej teiny niż inne rodzaje herbat. Posiada również najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne. Zawiera duże ilości polifenoli chroniących organizm przed atakiem wolnych rodników.

pisałam już o niej, zapraszam KLIK

Zarodki pszenne Zarodek jest najcenniejszą częścią ziarna, z której wyrastają kiełki. Jest bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają ważną role w przemianach cholesterolu. Zarodki zawierają witaminy z grupy B, witaminę E oraz wiele minerałów m.in. magnez, żelazo, cynk, fosfor. Dostarczają również aminokwasów egzogennych. Prażone zarodki pszenne stanowią wspaniały dodatek do twarożków, jogurtów, koktajli, zup oraz wzbogacają panierkę.
Będę szczera i powiem, że nie przepadam za zarodkami pszennymi.. są okropne :D nie wiem jak u Was, ktoś lubi? Ja jednak wiem, że są mega zdrowe i zawsze gdzieś je wciskam w swój jadłospis :D

Dynia nie tylko na Halloween To warzywo jest nie tylko ozdobą popularnego w USA i Wielkiej Brytanii święta Halloween. Świetnie smakuje na słodko i na ostro, można ją dusić, piec i faszerować lub przyrządzić pyszną zupę. Poza tym dynia jest bardzo zdrowa i łatwo strawna. Zawiera beta-karoten i witaminę E. Również pestki z dyni są dobrym źródłem żelaza, fosforu oraz potasu, magnezu i cynku.

Stres a jedzenie Niewłaściwa dieta w połączeniu ze stresem może prowadzić do niedoboru składników odżywczych w organizmie. A co jeść na stres? Jak najwięcej produktów zawierających tryptofan (banany, orzechy włoskie, pomidory), gdyż organizm przetwarza go na serotoninę- hormon poprawiający nastrój. Czekolada zawiera teobrominę, która stymuluje wydzielanie hormonów dobrego samopoczucia, ale uwaga na kalorie! Kawę lepiej zastąpić zieloną herbatą, gdyż kofeina wpływa na podwyższenie poziomu kortyzolu – hormonu stresu.

Kwas szczawiowy Kwas szczawiowy należy do substancji antyodżywczych.. Tworząc z wapniem i magnezem trudno rozpuszczalne sole, uniemożliwia wykorzystanie tych pierwiastków przez organizm. Powstałe złogi szczawianu wapnia są również przyczyną powstawania zmian strukturalnych i czynnościowych nerek. Rośliny najbogatsze w kwas szczawiowy to rabarbar, szpinak, szczaw, botwina. Zawierają go również używki: kawa i herbata.

Zdrowe olejki eteryczne Olejki eteryczne stosowane do aromatyzowania żywności są aktywne biologicznie. Wykazują działanie bakteriostatyczne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, regulują gospodarkę płynami, wydzielanie hormonów. Aromaty: cytrusowy, migdałowy i różany mają działanie uspokajające, natomiast goździkowy, tymiankowy i sosnowy- pobudzające. Aromaty tzw. korzenne (cynamonowy, imbirowy, kardamonowy i in.) działają pobudzająco nie tylko na psychikę, lecz także na układ krwionośny i limfatyczny.

Wodorosty morskie i glony Wodorosty morskie były składnikiem regionalnych kuchni w Japonii i Polinezji od setek lat z uwagi na ich aspekty zdrowotne, odżywcze i smakowe. Obecnie dołączają do nich glony. Zawierają duże ilości minerałów oceanicznych, w tym jodu. Już w XVIII w. były stosowane do leczenia tarczycy w Europie. Ponadto zawierają liczne karotenoidy, chlorofil, aminokwasy i przeciwutleniacze. Wykazują też działanie antybiotyczne, równoważą poziom hormonów i czyszczą organizm z toksyn.

Rodzynki Te suszone winogrona są skondensowanym źródłem kalorii, dzięki dużej zawartości cukru naturalnego. Osoby stosujące dietę odchudzającą powinny unikać rodzynek występujących w różnego rodzaju wyrobach cukierniczych, jednak nie wykluczajmy ich ze swojego jadłospisu, a jedynie ograniczmy ich ilość. Porcja 25g dostarcza ok. 70kcal. Rodzynki są jednocześnie dobrym źródłem potasu oraz zawierają żelazo. 

Czosnek Czosnek jako lek znany jest od dawna. Wiadomo, że posiada on właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Czosnek może również obniżać krzepliwość krwi. Właściwości lecznicze rośliny wiążą się z występowaniem w jej składzie związków siarki. Nadają one czosnkowi specyficzny zapach. Związki te powodują obniżenie ciśnienia krwi oraz hamują wytwarzanie cholesterolu w wątrobie.

Mleko kozie Mleko kozie jest już obecne na naszym rynku. Ma wartość odżywczą zbliżoną do mleka krowiego i może być w podobny sposób wykorzystywane. W sklepie znaleźć można również kozie sery. Mleko kozie jest dobrym zamiennikiem mleka krowiego dla osób, które są na nie uczuleni. Wybierane jest również ze względu na to, że jest lżej strawne i lepiej oddziałuje na błonę śluzową żołądka.

Cenny składnik: fluor Jest składnikiem budulcowym zębów, chroni je przed próchnicą, zwiększa odporność emalii zębowej na działanie kwasów organicznych, spełnia ważną rolę w mineralizacji kości, sprzyja odnowie tkanki kostnej i poprawia jakość kośćca. Najwięcej fluoru odnajdziesz w wodzie i herbacie, jej ilość jest dużo większa niż w produktach spożywczych jak ryby i ich przetwory.

Flawonoidy- sposób na antyoksydanty Włącz do diety oliwę, soję, grejpfruty, imbir, lukrecję, rozmaryn, są to bogate źródła flawonoidów. Te związki mają dobroczynne zdolności, działają przeciwutleniąjąco, zmiatają wolne rodniki, chroniąc przed nowotworem. Flawonoidy mają działanie przeciwmiażdżycowe, obniżają ryzyko stanu zapalnego, chorób układu sercowo-naczyniowego, alergii i zawału. Hamują utlenianie złej frakcji cholesterolu LDL, regenerują wit. E, karotenoidy zwłaszcza b-karoten i likopen.

Błonnik na wzdęcia Gdy masz wydęty brzuch, słyszysz burczenie, masz zaparcia, zmień nawyki żywieniowe. Organizm wykorzystuje 1/3 pożywienia, reszta ulega usunięciu z organizmu. Uczucie pełności pojawia się po zjedzeniu ciężkostrawnego pożywienia, ale także, gdy masz problemy z przewodem pokarmowym. W walce ze wzdęciem pomogą płyny i błonnik, to one oczyszczą Twój organizm. Przede wszystkim jedz otręby, owoce i warzywa oraz razowy chleb, kaszę gryczaną i ryż.

Przepiórcze jaja są zdrowe Ze względu na swój urok, możesz zastosować je jako dekorację. Ze względów żywieniowych, dzięki zawartości łatwo przyswajalnych i pełnowartościowych białek, witamin i składników mineralnych (żelazo, fosfor, cynk i miedź), stosuj jako dodatek do zup i dań w galaretce oraz składników surówek i sałatek. Dzięki swoim właściwościom wskazane są do spożycia przy chorobie wrzodowej, nadciśnieniu, astmie, cukrzycy oraz przy kłopotach z wątrobą. 

Uwaga na herbatę z cytryną! W liściach herbacianych znajduje się glin. Uwalnia się on do naparu, gdy dodamy do niego kwaśną cytrynę. Glin dostaje się również z innymi potrawami do organizmu, więc należy ograniczać dodawanie cytrynki do naszego napoju. Pij herbatkę z torebki, a plasterek cytryny dodaj, gdy już herbata ostygnie, zyskasz wówczas dużą dawkę witaminy C.

Czereśnie dobre dla Twojego zdrowia Działają moczopędnie, regulują pracę żołądka i wątroby, wspomagają w leczeniu artretyzmu i reumatyzmu. Kilkudniowa terapia czereśniowa z dodatkiem soku pomidorowego powinna zmniejszyć opuchliznę. Olejkiem z pestek możesz nacierać skórę, działa łagodząco na reumatyzm i bóle. Zawierają w sobie również dużą ilość jodu, więc zaleca się ich spożycie dla osób z chorą tarczycą.

Walory dietetyczne soi Soja to roślina strączkowa. Jest źródłem wartościowego tłuszczu, białka, witamin z grupy B, wit. E, H, związków mineralnych jak magnez, potas, żelazo, cynk, wapń, fosfor oraz lecytyny. Dodawaj ją do sałatek i innych potraw, a jej składniki ochronią Cię przed nowotworem, wzmocnią twój system nerwowy, poprawią pamięć, zapobiegną chorobom układu krążenia.

Masło - czy można je jeść? Według consensusu tłuszczowego, czyli oficjalnego stanowiska polskich lekarzy dotyczącego tłuszczu, dorośli i dzieci do lat trzech, mogą spożywać łyżkę masła dziennie. Tłuszcz jest niezbędny do budowy komórek, wytwarzania hormonów płciowych i kory nadnerczy. Nie unikaj smarowania masełkiem kanapek, będą lepiej smakowały i będą zdrowe. Pamiętaj o umiarze.

Uwaga na przerośnięte nowalijki! Nowalijki są to młode warzywa pojawiające się jako pierwsze na wiosnę. Uważaj na to, by nie kupować tych bardzo okazałych, dużych, gdyż możesz sobie zaszkodzić. Takie dorodne owoce i warzywa zawierają znaczna ilość azotanów, które są czynnikiem rakotwórczym.

Papryka zamiast aspiryny! Zawiera duże ilości witaminy C oraz witaminy A, P, B1 i B2. Mózg w kontakcie z ostrym palącym smakiem papryki wytwarza endorfiny, uśmierzające ból, a spożycie jej w dużych ilościach daje uczucie przyjemności.

Zbawcza moc nabiału Codzienne spożywanie nabiału zmniejsza ryzyko przebycia zawału serca nawet o 38%. Badania przeprowadzone na prawie 300 mężczyznach wykazały, że ci którzy jedli najwięcej nabiału mieli największe cząstki złego cholesterolu LDL, a duże cząstki nie zwężają tętnic tak skutecznie jak małe. Dzieje sie tak dzięki kwasom tłuszczowym występującym w produktach mlecznych, dlatego najlepij pijcie mleko z obniżoną zawartościa tłuszczu, na przykład 1,5%.

Bardzo ważny błonnik Błonnik wspiera procesy trawienne i przywraca równowagę biologiczną naszego organizmu. Szczególnie cenne są otręby stanowiące źródło naturalnego błonnika, wpływającego korzystnie na poziom cholesterolu. Błonnik nie wchłania się z przewodu pokarmowego, chłonie wodę i powoduje rozciągnięcie ścian żołądka pwodując uczucie sytości - przyśpiesz również oczyszczanie organizmu z resztek niestrawionego pokarmu. Błonnik jest polecany osobom cierpiącym na zaparcia oraz odchudzajacym się.

Jagody to zdrowie Czarne jagody mają dobroczynny wpływ na naczynia wieńcowe, wzrok i układ pokarmowy. Zawierają witaminy C iPP, nieco witamin z grupy B i sporo witamin A oraz wapno i magnez, fosfor, mangan, miedź i potas. Są polecane szczególnie dla diabetyków.

Migdał dobry na wszystko! Czy wiesz że migdały zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, wapń, magnez i potas. Jednym słowem pomagają budować mięśnie, obniżają poziom cholesterolu i wspomagają w walce ze stresem. Z orzechów to właśnie migdały są najlepsze na serce i mięśnie!

Żelatyna dobra na włosy i paznokcie Wystarczy dwa do trzech razy w tygodniu zjeść galaretkę owocową, aby dostarczyć włosom i paznokciom odpowiednią dawkę żelatyny - kuracja jednorazowo powinna trwać około miesiąca. Polecamy galaretkę bez dodatków, takich jak cukier, bita śmietana lub polewa czekoladowa bo inaczej przytyjesz.
W najbliższym czasie będę laminowała włosy. Oczywiście dam znać na blogu jak mi poszło :) jeśli nie wiecie co to laminowanie, odsyłam Was np. KLIK. Ogólnie polecam photoblog Ines, ma świetne notki, bardzo przydatne :) 

Salmonella a jajka Czy umycie skorupki jajka pozwala na pozbycie się groźnego mikroba?
Nie, bo zainfekowane nim może być żółtko - odkryto, że salmonella potrafi dostać się do jajników kury i zakazić jaja jeszcze przed powstaniem skorupki.
Dlatego nie kupuj jajek z niepewnego źródła i nie nabierz się kiedy sprzedawcy mówią, że jaja wiejskie mają bardziej żółte żółtka - to raczej jest efekt barwnika dodawanego do paszy dla kur niż efekt wiejskiego wypasu kur.

Cukrzyca a kawa
Pij regularnie kawę, a zmniejszysz ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II czyli taką, która zagraża ludizom po trzydziestce oraz osobom starszym. Badania fi ńskich naukowców potwierdzają uczeni holenderscy i amerykańscy. Z badań wynika, że u osób pijących 3-4 filiżanki kawy dziennie ryzyko cukrzycy zmniejsza się o 28%, a u osób pijących 10 filiżanek dziennie zmniejsza się od 55% do 79%.


źródło: wizaz.pl





POZDRAWIAM :)))


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz